Dobiega końca pięcioletnia kadencja parafialnych rad duszpasterskich w Archidiecezji Lubelskiej, która obejmowała lata 2013-2017. W związku z tym abp Stanisław Budzik, przekazując swoje podziękowania „wszystkim, którzy w ostatnim czasie byli ich członkami i w ten sposób utożsamiali się z misją Kościoła we współczesnym świecie”, podpisał dekret zarządzający wybory do parafialnych rad duszpasterskich na nową kadencje w latach 2018-2022.

Regulamin wyboru rad duszpasterskich Statut rad duszpasterskich 2 dekret zarządzający wybory do rad duszp 2017

Statut rad duszpasterskich 2

Regulamin wyboru rad duszpasterskich

Rada Duszpasterska stanowi, zgodnie z kan. 536 KPK, ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza lub rektora kościoła czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego we wspólnocie parafialnej lub we wspólnocie wiernych gromadzącej się przy kościele rektoralnym, a w szczególności:

a) wspiera kapłanów w organizacji życia duszpasterskiego,
b) inspiruje i wspiera inicjatywy duszpasterskie w dziedzinie życia liturgicznego, apostolstwa, dzieł pobożności i miłosierdzia,
c) niesie pomoc w przeprowadzeniu oceny stanu religijno-moralnego parafii, z uwzględ¬nie¬niem zachodzących przemian społeczno-kulturowych,
d) bierze udział w opracowaniu rocznego parafialnego programu duszpasterskiego, w oparciu o program ogólnopolski i diecezjalny,
e) buduje wśród parafian klimat zaufania do Kościoła oraz podejmowanych inicjatyw duszpasterskich,
f) wspiera działalność ruchów, stowarzyszeń katolickich i grup duszpasterstwa specjalnego,
g) wspiera proboszcza (rektora) w zarządzaniu dobrami majątkowymi oraz w pracach administracyjno-gospodarczych, w tym opiniuje, zgodnie z odrębnymi przepisami, wnioski dotyczące zaciągania przez parafię (rektorat) kredytów i innych zobowiązań o charakterze materialnym i w tym zakresie spełnia zadania określone w kan. 537 KPK.

Wybory do parafialnych rad duszpasterskich, na podstawie statutu i regulaminu wyborów, zarządzone zostały na I. niedzielę adwentu, tj. 3 grudnia 2017 roku.

Ustalony został jednocześnie następujący kalendarz wyborczy:

29 października 2017 r. – podanie do wiadomości wiernych w ogłoszeniach duszpasterskich treści niniejszego dekretu oraz zasad zgłaszania kandydatur

19 listopada – ostateczny termin składania kandydatur do proboszcza

26 listopada – ogłoszenie listy kandydatów i poinformowanie wiernych o sposobie i miejscu głosowania

3 grudnia – głosowanie

10 grudnia – ogłoszenie wyników wyborów

15 grudnia – ostatni dzień składania odwołań do Kurii Metropolitalnej

17 grudnia – zaprzysiężenie rad parafialnych

31 stycznia 2018 r. – termin przekazania list członków rad do kancelarii Kurii Metropolitalnej i dziekana dekanatu.